logo    AUTODÍLY DOMU    Nové i použité autodíly  

» Letní pneumatiky 195/65 R15
Rozměr 195/65 R15

Test letních pneumatik 2011 - rozměr 195/65 R15

Překvapivé pořadí

Na prvních místech v testu větších pneumatik, které obouvá například u nás populární Škoda Octavia nebo Mercedes-Benz třídy C se překvapivě neumístila ani jedna z pneumatik koncernů Continental, Michelin nebo Goodyear. Na prvním místě se umístila pneumatika Vredestein Sportrac 3 V. Značka Vredestein patří do portfolia indického gumárenského gigantu Apollo (společně s taktéž dobře umístěnou pneumatikou značky Maloya). Značka Apollo již také vstoupila na evropský trh a model Amazer 3G testovaný v rozměru 175/65 patří mezi průměr.

I další umístěné - japonský Bridgestone s modelem Ecopia EP 150 a finský Nokian V patří mezi vyvážené a kvalitní pneumatiky. Nokian přesvědčil nejvíce na mokru, Bridgestone na suchu a Maloya má velmi nízké opotřebení. Mezi srovnatelně kvalitní výrobky patří i modely SP Sport FastResponse od Dunlopu, ContiPremiumContact 2 od Continentalu a Speed Life od Semperitu. Nejúspornější kvalitní pneumatikou je Continental, nejméně se opotřebovává Michelin Energy Saver, od jehož nákupu ovšem odrazují slabiny při řízení na mokré vozovce, což je zřejmě daní za málo se opotřebovávající směs.

I mezi pneumatikami většího rozměru nalezneme nekvalitní a nebezpečné výrobky. Sava Intensa HP je hůře ovladatelná na suché silnici, ale ještě hůře na mokré podobně jako Point S Summerstar. Tato pneumatika měla také problémy při vysokorychlostní zkoušce. Vysoká rychlost se stala osudnou i poslední pneumatice Chengshan CSR66, jež nezvládla splnit ani požadavky základní normy DIN 78051 (pro náš test používáme vyšší rychlosti, než jsou stanoveny normou) a obdržela tak nejhorší možné hodnocení. Spolu s neovladatelností na mokru to tvoří velmi nebezpečnou směs nekvality, a proto platí naše varování před nákupem této pneumatiky.

NzVmYzNiN