logo    AUTODÍLY DOMU    Nové i použité autodíly  

» Letní pneumatiky 175/65 R14
Test letních pneumatik 2011 - rozměr 175/65 R14

Rozměr 175/65 R14

Osvědčené modely

Na předních místech mezi pneumatikami určenými pro malé vozy, typicky Citroën C2, Renault Clio nebo Toyota Yaris se umístily letní pneumatiky dobře známé již z předchozích testů. Continental ContiPremiumContact 2 představuje nejvyváženější pneumatiku tohoto rozměru. Jízdním vlastnostem lze máloco vyčíst, především na suché vozovce exceluje a patří k tišším pneumatikám, což ocení především cestující ve voze.  Alternativou k této pneumatice jsou modely Uniroyal RainExpert a Semperit Comfort-Life 2 taktéž z koncernu Continental.

Michelin Energy Saver je úspěšná pneumatika stavějící především na nízkém opotřebení a tedy na úspoře nákladů i životního prostředí. Vliv na snížení spotřeby nemá oproti ostatním „neúsporným“ pneumatikám výrazně vyšší, v tom jí hravě předstihne další ze „zelených“ pneumatik Pirelli Cinturato P1. V její neprospěch ovšem hovoří horší jízdní vlastnosti na mokré vozovce, především brzdění a aquaplaning v zatáčkách. Michelin Energy Saver je tak v rozměru 175/65 nejúspornější pneumatikou s dobrými jízdními vlastnostmi. Z koncernu Michelin pochází i další z dobře hodnocených, pneumatika Hankook Optimo K715.

Pole průměrných otevírá Barum Brilliantis 2, které lze vyčíst především lehce zhoršené jízdní vlastnosti na mokré vozovce, vzhledem k nižší ceně se s tím ovšem lze snadno smířit.

Smířit se naopak nelze s posledními třemi z testovaného portfolia, které představují výrobky, jež nepatří na silnici. Počínaje „dostatečnou“ Savou Perfecta, která představuje pneumatiku, jejíž kvalita se rok od roku zhoršuje, přes Kleber Dynaxer HP 3 s horším hodnocením než model HP 2 testovaný v roce 2006, až po Debicu Passio. Těmto pneumatikám je společné obtížné ovládání za mokra, vysoká hlučnost a také (s výjimkou Kleberu) vysoký obsah polycyklických aromatických uhlovodíků. Jsou to výrobky nejen nekvalitní z hlediska funkce, ale také neekologické.

Naprostým propadákem je pneumatika italského výrobce Dayton, model D110, s nímž není radno pouštět se na mokrou vozovku, natož na mokru prudce brzdit nebo „řezat“ zatáčky. Mohli byste snadno přijít k újmě na vozu a na zdraví.

YThhYm